Ako vybrať typ bicykla

V dnešnej dobe je výber bicyklov veľmi rozsiahly a veľakrát nie je ľahké sa v ňom zorientovať. Existuje niekoľko typov bicyklov , ktoré sa líšia štandardnou výbavou, tvarom a hlavne konštrukciou, ktorá je vždy predurčená na určitý typ terénu. Pred kúpou bicykla je teda vždy potrebné si dobre premyslieť, po ktorom teréne sa chcete pohybovať.
 
V prípade, že chcete bicykel do terénu, voľte horské prípadne celoodpružené bicykle. Ak máte v úmysle jazdiť len na ceste, siahnite po bicykli cestnom. Ak hľadáte bicykel pre cykloturistiku a jazdu po meste, voľte trekingové, či mestké bicykle. Ďalšou možnosťou je kompromis a to je bicykel krosový, ktoré je vhodný ako na cesty, tak aj do mierneho terénu.
 
Ak si neviete vybrať, radi vám zdarma pomôžeme s výberom bicykla!
 
 
Horské bicykle:
Tento bicykel je určený pre nadšencov, ktorí majú radi terén. Pod týmto terénom je nutné si predstaviť lesy, polia, lomy a také miesta, kde nie sú spevnené cesty. Použiť sa dá samozrejme aj na cesty, ale z jazdy nemá človek taký zážitok ako na bicykli na to určenom. Má masívnejší vzhľad, širší plášť a vyššiu hmotnosť. Neveľmi sa hodí na cesty a spevnené cesty, pretože vďaka jeho konštrukcii a posedu cyklistu sa oveľa viac unavíte. Tento typ bicykla je určený pre športových nadšencov, ktorí sa radi vybláznia jazdou cez hory, lúky lesy. Horské bicykle sa líšia obvodom kolies. Aký obvod kolies vybrať sa dozviete v tomto článku. Aký obvod kolies vybrať sa dozviete v tomto článku
 
Celoodpružené bicykle:
Tento bicykel je určený do extrémnych terénov a na zjazdy a preto je rám masívnejší. Ten, kto chce mať nezabudnuteľné adrenalínové zážitky a nebojí sa extrémnych športov, tak tento bicykel je pre neho tou najvhodnejšou voľbou. Neprehliadnuteľné  je odpruženie prednej vidlica, ako aj zadnej stavby.
 
Krosové bicykle:
Krosový bicykel je určený pre tých, ktorí milujú potulky prírodou. Teda po poľných a lesných cestách, ale aj po spevnených cestách. I keď zvládne aj relatívne ťažší terén nie je dobré ho pre tento typ terénu vyhľadávať. Jazdou v ťažkom teréne sa totiž opotrebujú plášte, ktoré nie sú do tohto terénu priamo určené. Bicykel sa vyznačuje užšími plášťami, často odpruženou prednou vidlicou a rám i sedlo je prispôsobené pre pohodlnejšiu jazdu.
 
 
Trekingové bicykle:
Trekingový bicykel je veľmi príbuzný krosovému bicyklu. Líši sa len tým, že je vybavený doplnkami pre cestovanie, ako sú svetlá, blatníky a nosič. Tento bicykel je určený hlavne na spevnené cesty. Určite nie je vhodný do ťažších terénov.
 
 
Mestské, Urban, City bicykle:
Mestské alebo tiež nazývané Urban, či City bicykle sú určené na jazdu po spevnených cestách v meste. Väčšina z nich poskytuje možnosť rýchleho zosadnutia, ako aj nasadnutia vďaka nízkemu rámu. Poväčšine sú vybavené blatníkmi, svetlami a nosičmi. Riadidlá a sedlo sú nastavené pre komfortné vzpriamené sedenie. Nie sú určené na prekonávanie veľkých vzdialeností, naopak sú určené na krátke presuny na nákupy, či do práce. Rámy sú rôznorodé, takže každý si vie vybrať štýlový mestský bicykel presne na mieru.
 
 
Cestné bicykle:
Už z názvu bicykla je zrejmé, že tento bicykel si vyberie ten, kto chce jazdiť po cestách. Pokiaľ možno, po rovných asfaltových cestách bez väčších výmoľov a kamienkov, pretože každý kamienok jazdec pocíti. Vhodný je tiež pre jazdu v uzavretých okruhoch. Je úplne ideálny pre rýchlu a športovú jazdu. Má veľmi úzke plášte, je doplnený viackolieskom, ktoré obsahuje sadu koliesok s menej zubami, zatiaľ čo predné prevodníky ich majú naopak veľa. Typická sú pre neho nízko položené a zahnuté riadidlá tzv. barany, ktoré poskytujú jazdcovi dobrú oporu pre stúpanie a šprinty. Býva veľmi ľahký, mnohokrát bez výbavy, teda pre turistické jazdy úplne nevhodný.
 
 
Elektrobicykle:
Elektrobicykle sú bicykle pomáhajúce užívateľovi v jazde pomocou systému elektrického pohonu. Systém elektrického pohonu doplňuje silu, ktorú jazdec vynakladá pri šliapaní. Vďaka tomu môže v porovnaní s klasickým bicyklom ísť ľahšie a s vynaložením menšieho úsilia. Značný rozdiel v potrebnej námahe jazdec pocíti predovšetkým v jazde do kopca. Stupeň intenzity elektrickej asistencie si môže zvoliť pomocou ovládacieho panela umiestneného na riadidlách elektrobicykla. Podľa konkrétneho modelu môže prepínať medzi 3 až 5 stupňami intenzity elektropohonu. Elektropohon môže aj úplne vypnúť a zachovať tak funkciu klasického bicykla. Motor sa vypína automaticky, ak prestanete šlapať alebo v momente, keď dosiahnete maximálnu povolenú rýchlosť 25 km/hod.
 
 
 
BMX bicykle:
Tieto bicykle sú obľúbené predovšetkým u mládeže. Hojne sú využívané na uzavretých okruhoch, rampách a rôznych spevnených plochách, ktoré sú priamo určené pre tento typ bicykla. Majú odolnejšiu konštrukciu, práve pre rôzne zručnosti, zdolávanie náročných prekážok a trikov, ktoré mladí s obľubou skúšajú. Nie sú vhodné na prepravu, ale skôr pre zábavu.
 
 
Detské bicykle:
Jedná sa o bicykel určený pre deti. Je odlíšený veľkosťou podľa výšky a veku dieťaťa. Akú veľkosť zvoliť si prečítate v tomto článku.
 
 
Dámske bicykle:
Jedná sa o bicykel, akýkoľvek z vyššie popisovaných typov, len s tým rozdielom, že má špeciálne tvarovaný rám, kratší predstavec a sedlo vytvarované pre pohodlnú jazdu ženy.